Nájde sa vo vašej domácnosti kvalitný, za studena lisovaný olej? V tom prípade máte všetko, čo k oil pullingu potrebujete. Ak sa na túto techniku tradičnej indickej medicíny odhodláte, môžete sa vraj tešiť nielen na zdravé a biele zuby, ale aj na detoxikáciu celej ústnej dutiny. Pevná vôľa a silný žalúdok sú však na mieste.
Dezinfekčné účinky oleja poznala už stará indická medicína. Práve Indovia boli jedni z prvých, ktorí si už pred storočiami začali vyplachovať ústa kvalitným, za studena lisovaným olejom. Využívali ho nielen na čistenie a bielenie zubov, ale aj v rámci starostlivosti o ďasná, ústnu dutinu a hrdlo. Optimisti tvrdia, že oil pulling má detoxikačné účinky na celý organizmus. V oleji sa totiž zachytávajú všetky baktérie a vírusy z ústnej dutiny. Tie následne spolu s ním opúšťajú váš organizmus. Oil pulling teda pomáha čistiť zuby a celú ústnu dutinu, má dezinfekčné a bieliace účinky.
Postup olejovej kúry je veľmi jednoduchý. Vyžaduje si však značné odhodlanie a predovšetkým silný žalúdok. Oil pulling je ideálne robiť ráno, pred umývaním zubov. Celý zázrak spočíva vo vyplachovaní úst lyžicou kvalitného oleja. Jedna procedúra by mala trvať minimálne 20 minút. Olej budete v ústach premieľať tak, aby sa dostal do každej medzizubnej medzierky. Následne ho jednoducho vypľujete spolu s baktériami, ktoré sa do neho nabalili. Zuby si potom umyjete štandardným spôsobom. Odborníci na oil pulling zdôrazňujú, aby ste olej v žiadnom prípade neprehĺtali. Všetky toxíny by ste totiž poslali do svojho tráviaceho traktu. V prípade akútnych problémov, akými sú zápaly ďasien, paradentóza či iné ochorenia ústnej dutiny, opakujte olejovú kúru viackrát denne. V prípade, že vám chuť oleja v ústach spôsobuje ťažkosti, začínajte postupne. Môžete použiť menšie množstvo oleja alebo vyplachovanie prerušovať. Pomôcť vám môže aj pár kvapiek citrónovej šťavy, ktorú si do oleja zamiešate. Jeho chuť bude sviežejšia. Riešením môže byť aj iný druh oleja. Veľmi obľúbený je napríklad kokosový olej so svojou príjemnou vôňou.
Výber oleja je na vašich preferenciách. Jedinou podmienkou je, aby išlo o takzvaný extra panenský, teda za studena lisovaný olej. Okrem spomínaného kokosového oleja, patrí medzi najpoužívanejšie olej olivový, ľanový, sezamový a ricínový. Z tých menej známych by vás mohol zaujať avokádový, mätový či cédrový olej.
Hoci technika olejovej detoxikácie ústnej dutiny pochádza zo starovekého liečiteľstva, v modernej medicíne si zatiaľ svoje miesto nenašla. Zubára, ktorý by vám odporúčal olejové výplachy, tak nájdete len ťažko. Oleju ako takému však jeho dezinfekčné účinky uprieť nemožno. Preto je jeho využitie v tomto smere viac menej logické. Oleje sú prírodnými preparátmi, ktoré vašej ústnej dutine nijakým spôsobom neuškodia. Ak si stále nie ste istá, pokojne sa poraďte so svojim stomatológom.
Ahojte, som admin Fit žena, surfujem pre Vás internetom a prinášam tie najzaujímavejšie témy a články z oblasti zdravia a fitness štýlu. Niekedy vytvorím aj niečo z vlastnej hlavy a skúseností, pretože aj ja som jednou z Vás, snažím sa žiť zdravo a byť fit, s pozitívnym pohľadom na život. OBĽÚBENÝ CITÁT: "Fitness nie je o tom, byť lepší ako ostatní...ale byť lepší od toho, aký si bol včera..."
dec 03, 2022 0
nov 08, 2022 0
sep 22, 2017 0
sep 18, 2017 0