Naše babičky mu hovorili biela smrť. My sme z neho na oplátku urobili každodennú súčasť nášho života. Biely cukor. Pijeme ho v obľúbených limonádach, jeme v cukrovinkách, sypeme si ho do kávy. Jednoduché sacharidy alebo rýchle cukry sú nielen nepriateľom chudnutia, ale aj zdravého životného štýlu. Cukor urýchľuje zápalové procesy v organizme a ničí vzácne vitamíny a minerálne látky. Málokto si navyše uvedomuje, že cukor je doslova návykový. Je preto viac než dôležité hľadať jeho zdravšie alternatívy. Ktoré sú to?
Zvláštna čierna hmota so špecifickou arómou, ktorá je nie každému pochuti , je skutočným pokladom medzi zdravými sladidlami. Ide o hustý sirup, ktorý vzniká ako vedľajší produkt pri spracovaní trstinového cukru. Obsahuje cukor vo forme fruktózy a glukózy. Pochváliť sa však môže predovšetkým vysokým obsahom minerálnych látok a stopových prvkov. Obsahuje veľa železa a vápnika. Mimoriadne vhodná je preto pre tehotné ženy, ženy trpiace anémiou a dámy v klimaktériu.
Zázrak z prírody je známy nielen svojou skvelou chuťou a výbornou sladivosťou, ale aj vysokým obsahom vitamínov a minerálov. Med má navyše silné antioxidačné a detoxikačné účinky. Na druhej strane sa svojou kalorickou hodnotou približuje bielemu cukru. Vďaka mimoriadne sladkej chuti ho však na ochutenie napríklad horúcich nápojov použijete oveľa menej. Dôležité je však investovať do skutočne kvalitného medu, ideálne od certifikovaného včelára. Nekvalitné a lacné “akože medy” sa totiž k populárnemu produktu usilovných včielok zďaleka nepribližujú.
Medzi najznámejšie zdravé sirupy patrí javorový a agávový. Javorový sirup, typická pochúťka z krajiny javorových listov, sa vyrába z jarnej miazgy rovnomenného listnatého stromu. Okrem výbornej chuti je tiež populárny vďaka vysokému obsahu vitamínov a minerálnych látok. Obsahuje najmä vitamíny skupiny B, vápnik, železo, draslík a zinok. Agávový sirup je populárny svojou mimoriadne sladkou chuťou pri zachovaní nízkeho glykemického indexu. Ide o nektár z rastliny agáva, ktorej hlavným pestovateľom je Mexiko.
Sladučká zelená rastlinka získala na popularite predovšetkým svojou mimoriadne nízkou kalorickou hodnotou. Niektoré, na našom trhu dostupné produkty, ktoré sa pýšia pomenovaním tohto prírodného sladidla, jej však obsahujú len zanedbateľné množstvo. Ideálne je preto sladiť priamo listami tejto zázračnej rastlinky. Môžete si ju pestovať doma v črepníku alebo si zaobstarať sušené listy. Jednoducho ich vhodíte do horúceho nápoja a užívate si ich sladučkú chuť.
Hustý sirup špecifickej chuti sa získava fermentáciou jačmenných zŕn. Jačmenný slad je veľmi známou súčasťou piva. Má pomerne nízky glykemický index a obsahuje množstvo minerálnych látok. Pravý prírodný produkt obsahuje iba slad a vodu. Podobne ako pri mede si treba dať pozor na jeho menej kvalitné náhrady, ktoré sa objavujú na našom trhu. Výrobcovia totiž do sladu s obľubou pridávajú iné cukry, najčastejšie fruktózu.
Ahojte, som admin Fit žena, surfujem pre Vás internetom a prinášam tie najzaujímavejšie témy a články z oblasti zdravia a fitness štýlu. Niekedy vytvorím aj niečo z vlastnej hlavy a skúseností, pretože aj ja som jednou z Vás, snažím sa žiť zdravo a byť fit, s pozitívnym pohľadom na život. OBĽÚBENÝ CITÁT: "Fitness nie je o tom, byť lepší ako ostatní...ale byť lepší od toho, aký si bol včera..."
mar 23, 2025 0
mar 16, 2025 0
dec 03, 2022 0
nov 08, 2022 0